Balustrady

Balustrada to bardzo ważny element zabezpieczający tarasy, schody, balkony. Mogą być wykonane z drewna, stali lub szkła. Z uwagi na wytrzymałość najczęściej stosowane są balustrady stalowe oraz ostatnio coraz częściej stosowane balustrady szklane. Te wykonane ze szkła jeszcze do niedawna były wykorzystywane przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej, ale obecnie coraz częściej są montowane również w domach jednorodzinnych.

 

Jak wybrać balustradę?

Dobór balustrady zależy głównie od sposobu montażu, stylu w jakim jest wybudowany budynek. W starszych budynkach bardzo często spotyka się balustrady drewniane, jednak najczęściej są one wypierane przez balustrady stalowe np. kute, które również mogą być współgrać z budownictwem tradycyjnym czy zabytkowym. Balustrady stalowe są trwalsze, nie wymagają poświęcania tyle uwagi w trakcie użytkowania. W budynkach nowoczesnych coraz częściej są stosowane balustrady szklane, które dodatkowo podkreślają ich nowoczesny charakter. Mogą to być balustrady z samego szkła lub zbudowane w oparciu o konstrukcję stalową, często ze stali nierdzewnej i wypełnione elementami szklanymi. Poniżej opisujemy podstawowe różnice i właściwości tych balustrad.

 

Balustrady drewniane

W wielu starszych domach i budowlach zabytkowych można spotkać balustrady wykonane z drewna. Bardzo często posiadają bogate wzornictwo szczególnie w obiektach nawiązujących do kultury ludowej. Przed wiekiem XX drewno było używane jako podstawowy materiał konstrukcji budowlanych, dlatego też balustrady budowano najczęściej z tego materiału. Obecnie balustrady drewniane najczęściej są wykorzystywane wewnątrz budynków z uwagi na lekkość konstrukcji, łatwy montaż oraz stosunkowo niską cenę. Na zewnątrz stosuje się jednak balustrady z innych materiałów, gdyż drewno wymaga okresowej konserwacji i impregnacji, a nawet te zabiegi nie zabezpieczają go w pełni i z czasem taka balustrada ulega degradacji.

 

Balustrady ze stali

Jak już wcześniej wspominaliśmy balustrady drewniane poza budynkami zabytkowymi czy też letniskowymi są zastępowane konstrukcjami ze stali. W obiektach stylowych najczęściej stosuje się balustrady kute, żeliwne, chociaż pasują one również do obiektów wykonanych w stylu nowoczesnym. Dowolność kształtowania daje szeroką gamę wzornictwa ograniczoną jedynie wyobraźnią wykonawcy. Ich unikalność może być też ich wadą, gdyż zazwyczaj są wykonywane na specjalne zamówienie, co podnosi ich cenę. Kolejną wadą może być waga takiej balustrady, która może być przeszkodą w montażu w każdym miejscu np. na niektórych balkonach. Dlatego stosuje się również balustrady wykonane z rurek lub profili stalowych. W większości wypadków nadają one nowocześniejszy charakter budynkom. Są też o wiele lżejsze i tańsze. Niestety elementy ze stali podobnie jak balustrady drewniane również muszą zostać zabezpieczone przed korozją. Można je malować różnymi emailiami, jednak obecnie zazwyczaj się je poddaje cynkowanie oraz malowaniu proszkowemu, co znacząco wydłuża trwałość powłok antykorozyjnych i przedłuża trwałość balustrad stalowych.

 

balustrady stalowe

 

Balustrady ze stali nierdzewnej

największą wadą wymienionych wcześniej balustrad drewnianych i stalowych była ich okresowa obsługa - impregnacja czy też malowanie chroniące przed korozją. Tej wady nie posiadają balustrady ze stali nierdzewnej. Podobnie jak konstrukcje stalowe można je dowolnie kształtować i łączyć. Dodatkowym atutem tych konstrukcji jest ich estetyka. Ich wygląd jeszcze bardziej akcentuje charakter budynków wykonanych w stylu nowoczesnym. Balustrady te nie wymagają niemalże żadnej okresowej konserwacji, łatwo się czyszczą, zazwyczaj nie szkodzą im również agresywne środki chemiczne. Balustrady ze stali nierdzewnej bardzo często łączy się z elementami szklanymi. Zazwyczaj konstrukcja wykonana jest ze stali, a wypełnienia ze szkła. Oba materiały posiadają bardzo nowoczesny charakter, więc ich połączenie jest niemalże idealne. W porównaniu do balustrad stalowych te ze stali nierdzewnej są zazwyczaj droższe, jednak koszt ten może zostać zniwelowany w dłuższym czasie poprzez bezobsługową eksploatację i brak konieczności konserwacji tych konstrukcji.

 

balustrady nierdzewne