Nawierzchnie granitowe – chodniki, place, parkingi

Nawierzchnie granitowe – chodniki, place, parkingi

Granit jest materiałem stosowanym do budowy dróg i placów już od czasów starożytnych. Biorąc pod uwagę, że mnóstwo budowli zachowało się z bardzo dawnych czasów nie potrzeba dodatkowych badań, aby uznać, że jest to materiał niezwykle trwały. Jedną z ciekawostek jest to, że był początkowo używany w Starożytnym Rzymie jako kamienie milowe.

 

Obecnie granit ma szerokie zastosowanie. Głównie jest wykorzystywany jako nawierzchnia dróg, placów i chodników – zwłaszcza tam, gdzie potrzebna jest wysoka trwałość. Spotkać go można również wokół obiektów zabytkowych, w miastach, w których często rynek i ulice wokół niego powinny mieć bardziej antyczny charakter. Dodatkowo granit jest wykorzystywany przy budowie pomników, grobowców i nagrobków.

 

Granit jako materiał do budowy dróg i chodników najczęściej spotkamy w postaci kostki granitowej o różnym rozmiarze. Może ona mieć kształt nieregularny lub być cięta na kostki o niemalże dokładnym wymiarze. Rzadziej spotykamy nawierzchnie wykonywane z płyt granitowych. Jeśli już są stosowane, to zazwyczaj są one cięte a nawet szlifowane, aby uzyskać gładką nawierzchnię np. place, chodniki. Przy pracach brukarskich z granitu wykorzystujemy również wszelkiego rodzaju obrzeża i krawężniki, które również są wykonane z tego samego materiału.

 

Elementy granitowe są również wykorzystywane w kształtowaniu przestrzeni ogrodowej, parkowej czy miejskiej. Wykonujemy z niego przeróżne murki, donice, śmietniki.

 

Układanie kostki granitowej nie należy do najprostszych. Ponadto wymaga zawsze prac ziemnych w celu wykonania odpowiedniej podbudowy. Najczęściej jest tu niezbędny ciężki sprzęt budowlany. Dlatego prace te wymagają interwencji specjalistów posiadających odpowiedni park maszynowy. Firma Kobesport posiada ogromne doświadczenie w wykonaniu takich usług. Przygotujemy nie tylko podłoże pod kostkę, ale również ułożymy ją używając przy tym efektownych wzorów, które nadadzą nawierzchni oryginalny i indywidualny charakter.

 

Zalety kostki granitowej:

- bardzo wysoka trwałość,

- efektowny wygląd (możliwość układania wielu wzorów),

- odporność na działanie różnych substancji (oleje smary),

 

Wady kostki granitowej:

- droga w zakupie i ułożeniu,

- nie tworzy idealnie równej powierzchni,

- duża waga, ciężki